Arannyal az infláció ellen!
Az infláció nemcsak Magyarországon ugrott meg az elmúlt időszakban, hanem az egész világon. Az emberek többsége pedig azon töpreng, hogy milyen befektetésbe tegye a pénzét, amivel hosszabb távon is értékállónak tudhatja a vagyonát. Itt jön a képbe az arany. Azt szokták mondani, hogy az arany egy klasszikus menedékeszköz, vagyis olyasvalami, amibe leginkább akkor fektetünk, amikor érezzük, hogy a megtakarításaink nincsenek biztonságban, vagy a gyorsuló infláció értékvesztést okoz. Ilyesmi általában a nagyobb gazdasági válságok idején tör ránk, és nem volt ez másként 2008-ban, a Lehmann Brothers csődjét követően sem. Most is gyakran elgondolkodunk, hogy vajon időszerű-e az arany felé fordulni.
Szakértők szerint rengeteg spekulatív pénz áll ugrásra készen, hogy ha némileg lefelé mozdul el a nemesfém ára, akkor gyorsan vásároljanak, belépjenek a piacra. Persze vannak félelmek is. És itt sokan az USA-ra figyelnek, ahol a szintén gyorsuló infláció mellett egyre szűkül a munkaerőpiac, és ezzel együtt a bérinfláció is tovább gyorsulhat. Jerome Powell, a Fed elnökének csütörtöki nyilatkozata is azt támasztja alá, hogy a vártnál magasabb kamatemelés jöhet. Nagy valószínűséggel nem kettő, hanem három is várható az év folyamán. Jelenleg 40 éves rekordon van az amerikai infláció a maga 7 százalékával, de hasonló csúcsot döntött a pénzromlás mértéke például Németországban is.
A gold.org 2022-es előrejelzése rámutat arra, hogy a Fed kamatemelése ellenére sem törvényszerű, hogy lefelé induljon a nemesfém ára, sőt az elmúlt négy nagyobb kamatemelési ciklus esetén, közvetlenül a kamatemelések megindulása után robusztus emelkedést produkált az arany.
a kérdés az, hogy a kamatemelések mértéke kompenzálja-e a megemelkedett inflációt. Erre a jelenlegi eladósodottsági szint mellett kevés az esély, így szinte biztos, hogy marad az erősen negatív reálkamat, azaz hiába emelkednek a betéti kamatok, mondjuk 3 százalékra, hogyha 7 százalék az infláció, mivel ekkor reálértékben mínusz 4 százalék a kamat, azaz ennyit romlik a dollár reálértéke.
Tehát amíg marad a negatív reálhozamú környezet, addig az arany árára jókora felhajtóerő fog hatni.
Ugyanakkor az eddigi lendületes jegybanki aranyvásárlások 2022-ben lassulhatnak, sőt a török jegybank és a török bankok tavaly ősszel mintegy 44 tonna arany eladására kényszerültek a líra válsága miatt.
Forrás: Index.hu